info@smartwooddesign.pl
tel: 667933679

Styl industrialny – potęga surowych materiałów i minimalistycznego designu
4.jpg

Styl industrialny

Styl industrialny, często nazywany zamiennie loftowym, jest dziś utożsamiany przede wszystkim z dobrym gustem, miejscami zamieszkałymi przez artystów oraz przedstawicieli klasy kreatywnej. Kojarzy się on z otwartymi przestrzeniami, które stanowią pewnego rodzaju symbol wyzwolenia. Nie każdy jednak uświadamia sobie, gdzie leżą źródła oryginalnego designu oraz surowego charakteru industrialnych wnętrz i że pierwotnie nie miał on wcale związków z luksusem.

Lofty przestrzenią dla kreatywnych i twórczych jednostek

Źródła stylu industrialnego można upatrywać w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Państwo nękane recesją oraz kryzysem ekonomicznym zostało zmuszone do zamknięcia wielu zakładów przemysłowych i fabryk. Opuszczone hale i magazyny stopniowo przebudowywano. Powstawały w nich liczne kreatywne inicjatywy: skłoty, klubów z muzyką elektroniczną czy instytucje stawiające na sztukę współczesną i nowoczesny design. Wyłonienie się stylu loftowego w Polsce ma podobną historię i wiąże się z przemianą ustroju oraz upadaniem kolejnych przedsiębiorstw, które stały się miejscem bytowania środowisk alternatywnych.

Styl industrialny – potencjał zmiany i otwartej przestrzeni

Niedługo później lofty okazały się doskonałą przestrzenią do urządzania swojego życia i pozwalały na połączenie przestrzeni mieszkalnej z pracownią twórczą. Odważne i kreatywne jednostki dostrzegały przede wszystkim potencjał otwartych, wysokich przestrzeni oraz minimalistycznych rusztowań, które pozwalały na dowolne przekształcanie wnętrza.

Całość uzupełniały olbrzymie okna przypominające bardziej rozległe przeszklenia poprzecinane metalowymi rusztowaniami. Już sama budowa loftów wskazuje na ich potencjał transformacji, stąd często decydują się zamieszkać w nich osoby, które chętnie podejmują się spontanicznych zmian przestrzeni.

Należy także podkreślić, że osoby, które decydowały się w przeszłości na lofty w wersji hard, robiły to również ze względu na finanse, ponieważ przestrzenie poprzemysłowe były znacznie tańsze od mieszkań w centralnych dzielnicach.

Siła prostych, ascetycznych materiałów

Styl industrialny kojarzy się w dużej mierze z monumentalnymi i nieco agresywnymi materiałami jak stal, szkło, cegła i beton architektoniczny, stąd często utożsamiany jest także z architekturą postmodernistyczną. Jednak doskonale można w niego wkomponować drewniane meble.

Elementy tej stylistyki można też odnaleźć w kanonicznych przykładach skandynawskiego designu, który również docenia funkcjonalne oraz estetyczne właściwości drewna. Wpisuje się ono także w kolorystykę pozostałych materiałów, czyli stali i cegieł. Bogata paleta brązów doskonale uzupełnia się z szarościami, przybrudzonymi bielami i grafitem. Pozwalają one budować oraz optycznie powiększyć przestrzeń.

Loft w wersji soft – jak urządzić swoje wnętrze w stylu industrialnym?

Dziś można cieszyć się mieszkaniem w otwartej przestrzeni i otaczać się loftowym designem, bez konieczności poszukiwania odpowiedniego miejsca w pofabrycznych dzielnicach pełnych ruin upadłych fabryk i magazynów.

Wielu projektantów w swoim portfolio posiada bogatą ofertę mebli oraz elementów wystroju nawiązujących do tego stylu. Wśród nich można wymienić choćby drewniane meble, takie jak stoliki kawowe lub regały z metalowymi, prostymi stelażami, nawiązującymi wyglądem także do minimalizmu.

We wnętrzach loft warto także zachować jedną ścianę w wersji niewykończonej lub na taką ją ustylizować, co wzmocni efekt surowości – zabiegi te bywają określane jako lofty w wersji soft. W przestrzeniach tych doskonale odnajdują się także stylowe, samodzielnie wykonywane dodatki i meble industrialne – regały z drewnianych skrzynek, lampy na łamanych, metalowych uchwytach czy proste metalowe wieszaki, które można spotkać w garderobach i showroomach.

Styl loftowy

 Współczesny design daje bardzo wiele możliwości twórczym osobom, które pragną eksperymentować i otaczać się nietypowym designem, bez konieczności ponoszenia wielkich kosztów oraz ingerencji w swoją przestrzeń.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl