info@smartwooddesign.pl
tel: 667933679

Jak wybrać odpowiedni rozmiar stołu?
Jak wybrać odpowiedni rozmiar stołu?

Z pomocą poniższego artykułu dowiesz się jak wybrać odpowiedni wymiar stołu do jadalni lub kuchni dla 2, 4, 6, 8, 10 osób. Dowiedz się, jakie będą odpowiednie rozmiary stołu prostokątnego, kwadratowego oraz okrągłego.

Większość z nas przy przeprowadzce do nowego mieszkania/domu lub po prostu w trakcie wymiany mebli zadaje sobie pytanie. Jaki wymiar drewnianego stołu będzie odpowiedni?

Stworzyliśmy ten artykuł, aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.

Ile centymetrów stołu potrzeba na jedną osobę?

Z ergonomicznego punktu widzenia przyjmujemy 60 cm na osobę. Co zyskujemy? Swobodę siedzenia oraz spożywania posiłków przy stole.

Jak szeroki powinien być stół?

40 cm jest to minimalny wymiar, abyśmy mogli wygodnie zjeść posiłek. W zawiązku z tym, potrzebujemy minimum 80 cm, aby mogły naprzeciwko siebie usiąść wygodnie dwie osoby. Bardzo przydatne może być dodatkowe 10-20 cm na postawienie potraw. Podsumowując, jeśli posiadasz na tyle duże pomieszczenie, aby zmieścić stół o głębokości 90-100 cm, będzie to idealny wybór.

Jaka jest optymalna wysokość stołu?

Zazwyczaj przy stole zasiadają osoby o różnym wzroście :) Oczywiste jest, że musimy uśrednić wysokość. Ile ona powinna wynosić? Mówimy tutaj o 76 cm. Wysokość ta powinna sprawić, że każdy posiłek lub spotkanie ze znajomymi będzie komfortowe dla naszego kręgosłupa.

Jeśli jesteście wyższymi osobami lub kupiliście wyższe krzesła, możemy mówić o wysokości nawet 78 cm.

Jaka jest odpowiednia odległość stołu od ściany?

Aby swobodnie usiąść przy stole i wstając od niego nie uderzyć w ścianę, potrzebujemy 75 cm. Jeśli za stołem znajduję się tzw. ciąg komunikacyjny, czyli miejsce stanowiące przejście między pomieszczeniami, potrzebne nam będzie 120 cm.


Poniżej załączamy grafiki, które obrazują ile osób zmieści się przy danym rozmiarze stołu.

Stoły prostokątne

 

Stoły kwadratowe

 

Stoły okrągłe

Wcześniej skontaktuj się z nami, spytamy o wymiar oraz model stołu- na tej podstawie podpowiemy, jaka ilość krzeseł jest odpowiednia.

 

Poruszymy jeszcze jedną ważną kwestię. 

W naszej ofercie posiadamy stoły z dostawkami, co pozwoli zwiększyć wymiar stołu, gdy odwiedzi Was rodzina lub znajomi.

Stoły rozkładane 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl